چرا آمریکا با استخراج بیت کوین در ایران مخالفت می کند؟

به گفته ی سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، باید در مورد بیت کوین، تهدیدها و فرصت‌های آن بررسی شود و در نهایت با در نظر گرفتن این نکات، تصمیم مناسب اتخاذ شود.

بیانات ایشان بدین شرح می باشد:

هنوز در رابطه با تولید بیت کوین تصمیم نهایی در کشورگرفته نشده است و همین موضوع موجب شده تا ما نتوانیم برخورد لازم را واحدهای تولیدی که در این حوزه فعالیت می‌کنند داشته باشیم.

هنوز استخراج بیت کوین به نام کار تولیدی یا کارآفرینی تعریف نشده است

وی با اعلام اینکه پیشنهادات مختلفی در حوزه تولید بیت کوین در کشور مطرح شده است، افزود:

اگر بخواهیم این موضوع را به عنوان یک کار تولیدی بشناسیم باید چارچوب‌های آن تعریف و مکانیسم نظارت را تهیه کنیم اما مهم اینجاست که هنوز این فعالیت به نام کار تولیدی تعریف نشده است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت گفت:

کنگره آمریکا به دنبال جلوگیری از تولید بیت کوین در ایران است

وی با اعلام اینکه بسیاری از کشورها برای تولید این ارزهای دیجیتال تردید دارند، تصریح کرد:

کنگره آمریکا تلاش زیادی برای جلوگیری از تولید بیت کوین در ایران انجام می‌دهد. این نوع ارز ابزاری برای دور زدن تحریم‌ها به شمار می‌آید و هم امکان پولشویی در آن وجود دارد.
زرندی با اشاره به اینکه اگر در این رابطه تصمیم‌گیری سریعی نشود تولید این نوع ارز در کشور به فعالیت‌های زیرزمینی منجر خواهد شد، اظهار کرد:

تا جایی که بنده اطلاع دارم در تعدادی از کمیسیون‌های دولت این موضوع در دست بررسی است و قرار شده وزارتخانه‌های متعدد به همراه بانک مرکزی تصمیم‌گیری لازم را برای تعیین تکلیف تولید بیت کوین در کشور انجام دهند.

زرندی در خصوص صحبت‌های اخیر مدیرعامل برق منطقه‌ای استان البرز مبنی بر شناسایی ۳۰۰ تا ۵۰۰ واحد صنعتی و خصوصی که از برق یارانه‌ای برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کنند، گفت:

استان البرز حدود ۳۰۰۰ واحد صنعتی دارد و با توجه به صحبت‌های این مقام مسئول باید یک ششم این واحدها مشغول تولید بیت کوین باشند که به نظر من این ارقام نادرست است و باید دقت عمل بیشتری در این خصوص انجام شود.

eli karimi
Written by eli karimi
با سلام الی هستم ارشد مخابرات سیستم. استاد دانشگاه فنی و حرفه ای علاقه مند در حوزه تکنولوژی اقتصادی