جهش ناگهانی قیمت بیت کوین با ورود به بورس شیکاگو

عقد نخستین «قرارداد آتی» بیت کوین در گروه بورس شیکاگو به نام Cboe قیمت این ارز دیجیتالی را به یکباره افزایش داد و وب سایت این گروه را هم برای مدتی از کار انداخت.

قراردادهای آتی مالی (Futures Contract) نوعی ابزار تجاری با قابلیت خرید و فروش در بازارهای مالی به شمار می روند و قراردادهای آتی Cboe بیت کوین به سرمایه گذاران اجازه می دهند تا روی قیمت آینده این پول دیجیتالی ریسک کنند. با اعلام این خبر در حساب کاربری توییتر Cboe قیمت بیت کوین در فاصله 7 دقیقه از 14509 به 15732 دلار رسید و همچنان (با کمی نوسان) به روند صعودی خود ادامه می دهد (جهش ناگهانی در میانه نمودار مشخص است).

کارشناسان می گویند حجم معاملات آتی بیت کوین فراتر از انتظار آنها بوده و حدود 800 قرارداد در 2 ساعت اول ثبت شده، علی رغم اینکه فقط برخی مؤسسات مالی خاص به این قراردادها دسترسی داشتند و دو مورد از بزرگ ترین شرکت های مالی یعنی JPMorgan و Citigroup هم در آن شرکت نکردند.

قراردادهای آتی بیت کوین، جدیدترین نقطه عطف در تاریخ ارزهای رمزپایه و به خصوص بیت کوین به شمار می رود، پولی که در سال جاری بیش از 1400 درصد رشد داشته است. دو گروه بزرگ بورس دیگر هم برنامه مشابهی را اعلام کرده اند.

قراردادهای آتی بیت کوین برای وال استریت هم اهمیت فوق العاده ای دارد و چنین معاملاتی می تواند راه را برای مشارکت گسترده تر شرکت های مالی و اعتباری در حوزه ارزهای دیجیتالی باز کند. نهایتاً نقل و انتقال سرمایه از طریق بازارهای بورس معتبر و تزریق سرمایه جدید به این حوزه، اعتبار بیشتری به پول های دیجیتالی بخشیده و نابسامانی و نوسان گسترده در قیمت بیت کوین را پایان خواهد داد.

در زمان نگارش این خبر (14:00 به وقت تهران) هر بیت کوین در بازارهای جهانی به قیمت 16685 دلار مبادله می شود.

منبع:

Business Insider

imanvah
Written by imanvah
ایمان هستم کارشناسی ارشد مخابرات و کامپیوتر و علاقه مند به مخابرات و برنامه نویسی و شبکه و دنیای دیجیتال، نویسنده شش مقاله ملی و بین المللی، ریس بخش نگهداری تی دی دی ال تی و عضو تیم فیبر و تی ایکس ایرانسل و زیرساخت