Lisk (لیسک) چیست

Lisk لیسک
Lisk لیسک چیست

لیسک یک شبکه غیر متمرکز مانند بیت کوین، Nxt و یا بیت شیرز است.توکن و کد های لیسک LSK نامیده میشوند. این پلتفرم از مدل Proof of Work ( اثبات کاروپاداش) مانند بیت کوین یا Proof of Stake ( اثبات سهام و پاداش) مانند Nxt استفاده نمی کند. لیسک از الگوریتم اجماع که در بیت شیرز هم استفاده شده است، استفاده می کند که با نام مدل Delegated Proof of Stake شناخته می شود. این بدان معناست که هر کاربر دارای LSK می تواند به نمایندگان mainchain که امنیت شبکه را تامین می کنند رای دهد. حداکثر ۱۰۱ نماینده می توانند فعالیت کنند و پاداش دریافت نمایند که به این معنی است که انگیزه زیادی برای تبدیل شدن به نماینده فعال وجود دارد. پس مجبور هستند کاربران را راضی نگاه دارند تا بتوانند رای کاربران را دریافت کنند

لیسک Lisk چیست ؟

Lisk یک ارز دیجیتال است و توکن آن LSK نامیده می شود. برای ارسال LSK از یک حساب به حساب دیگر حدود ۱۰ ثانیه طول می کشد. پس در حدود ۱ دقیقه می توان تراکنش را تمام شده دانست. لیسک مانند اتروم قادر به اجرای قراردادهای هوشمندانه است و می تواند نرم افزار ها را بر روی آن توسعه داد با این تفاوت که زبان برنامه نویسی ان بسیار راحتتر و جاوا اسکریپت است. همچنین لیسک با جاوا کد گذاری شده است که اجازه می دهد توسعه دهندگان بدون نیاز به یادگیری زبان برنامه نویسی جدید از آن استفاده کنند.

اگر بخواهیم دقیق و کامل تر مساله را بیان کنیم، باید به ابتدای سال 2016 باز گردیم، زمانی که شبکه بلاک چین و توکن های لیسک (LSK) در اختیار توسعه دهنده ها (developers) قرار گرفتند و دنیای تمرکززدایی شده با پدیده ای نوظهور مواجه شد و در واقع رویای لیسک استفاده و فراگیری بلاک چین نبود، بلکه در اندیشه ی آفرینش شرایطی بودند که هر کس بتواند بلاک چین خود را داشته باشد.

لیسک Lisk چیست