مونرو (Monero) چیست؟

monero مونرو
monero مونرو

مونرو (Monero) با علامت اختصاصی (XMR) یک ارز دیجیتال رمزنگاری شده است که تاکید زیادی بر حفظ امنیت و ناشناس ماندن دارد. کلمه مونرو از واژه‌ای در زبان اسپرانتو به معنای «سکه» آمده است. این ارز دیجیتال در آوریل ۲۰۱۴ عرضه شد. هدف از طراحی مونرو، ایجاد یک ارز دیجیتال بود که بتواند هویت فرستنده و گیرنده را با بهره‌گیری از فناوری بلاک چین مخفی و ناشناس حفظ کند.

اگر ارزهای رمزنگاری شده به طور گسترده در میان فعالان اقتصادی و کسب‌وکارها به کار گرفته شود، هیچ کسی دوست نخواهد داشت دیگران از میزان پولی که خرج می‌کنند و میزان موجودی کنونی‌اش آگاه شوند. همه دوست دارند اطلاعات مالی‌شان محرمانه بماند. مونرو برای حل این مشکل از روش پنهان کردن هویت استفاده می کند و فقط طرفین تراکنش می توانند اطلاعات تراکنش را مشاهده نمایند. شبکه خصوصی و بسیار امن مونرو بسیار کاربردی است و یکی از ارزهای دیجیتال آینده دار و فوق العاده کاربردی مونرو است.

سایز بلاک‌های مونرو (Block size) متغیر است و این موجب انعطاف پذیری در مدیریت داده‌ها و مقیاس‌پذیری مونرو شده است. دلیل این نیز بیشتر به خاطر ساختار پروتکل مونرو است؛ چرا که برای محرمانگی، نیازمند داده‌ها و رمزنگاری‌های بیشتری پیرامون هر تراکنش است. مونرو برای محافظت از فرستنده و گیرنده در برابر استراق سمع، از تراکنش‌های محرمانه حلقوی ( ring confidential transactions) و همچنین آدرس‌های مخفی (stealth addresses) استفاده می‌کند.

به صورت خلاصه ارز دیجیتال مونرو ، شهرت خود را مدیون محرمانگی خودش است. بیشتر ارزهای دیجیتال موجود در بازار مثل بیت کوین و اتریوم ، یک بلاک چین کاملا شفاف و قابل دسترس دارند. این بدین معنی است که هر تراکنش کاملا قابل ردیابی است و هرکسی در هر جای دنیا می‌تواند تمام تراکنش‌ها را ببیند و شناسایی کند. علاوه بر این، آدرس حساب اتریوم یا بیت کوین یک شخص این قابلیت را دارد که به هویت او در زندگی واقعی‌اش متصل شود. مونرو با استفاده از رمزنگاری، آدرس‌های فرستنده و گیرنده و حتی مقدار پول ارسال شده را مخفی نگه می‌دارد. مخفی نگه داشتن آدرس کاربر در حقیقت امنیت سایر کاربران هم فراهم می‌کند.

تشریح مفاهیم مونرو Monero