معرفی پولکادات Polkadot و ارز دیجیتال دات : DOT

پولکادات Polkadot
پولکادات Polkadot

پولکادات نسل بعدی بلاک چین است که شبکه‌های دیگر را به هم متصل کرده و یک شبکه یکپارچه می‌سازد.

و به عنوان تسهیل‌کننده نسل بعدی وب یعنی وب 3 می توان نام برد که انحصار اینترنت را می‌شکند و در اختیار کاربران قرار می‌دهد

ارز دیجیتال آن به نام دات (DOT) میباشد اکثر ارزهای دیجیتال از فناوری بلاک چین برای حل برخی از مشکلات دنیای واقعی ایجاد شده اند ولی پولکادات برای حل مشکلات خود Blockchain ایجاد شده است و سعی در ایجاد تحولی عظیم در ساختار شبکه‌های بلاکچینی دارد. برخی مشکلاتعبارتند از مقیاس پذیری و انزوای شبکه‌های بلاکچینی که مانع از توسعه این فناوری است.

ویژگی‌های اصلی پولکادات عبارتند از:

مقیاس پذیری :

هر بلاکچین فقط توان پاسخگویی حجم مشخصی از ترافیک داده‌ را دارد. اما پولکادات به عنوان یک شبکه چند زنجیره‌ای اشتراکی توان پردازش حجم بالایی از تراکنش‌ها بصورت همزمان، روی زنجیرهای موازی، را دارد.

ارتقاء ساده :

بلاکچین‌ها برای اینکه در بلندمدت کارایی خود را حفظ کنند مانند بسیاری دیگر نرم افزارها نیازمند بروزرسانی هستند پولکادات اجازه یک ارتقاء بدون انشعاب را برای بهره مندی سریع و ساده‌ از فناوری‌های نوین به توسعه‌دهندگان خواهد داد.

ساختار و بدنه اصلی پولکادات

پولکادات

بدنه اصلی پولکادات

برای درک پولکادات کافیه نگاهی به ساختار آن داشته باشیم :

ریلِی چین (Relay Chain):

شبکه اصلی پولکادات میباشد که تمام بلاک چین های جداگانه متصل به آن می‌شوند.

پاراچین (Parachain):

مخفف “زنجیره‌های موازی” (Parallelized Chains) میباشد  بلاک چین‌های تک زنجیره‌ای را به صورت موازی و از طریق شبکه Polkadot اجرا می‌کند.

بریج چین (Bridge Chain):

این زنجیره، جهت اتصال زنجیرهایی طراحی شده که از پروتکل‌های گاورننس (Governance استفاده نمی‌کنند.

پروژه های  آینده دار پولکادات عبارتند از:

مانترا دائو (MANTRA DAO)،   اکالا (Acala)،   آکروپلیس (Acropolis)  ،  سورا (Sora

:DOT ارز دیجیتال

اهداف ارز دیجیتال دات شامل سه هدف اصلی میباشد که عبارتند از :

حاکمیت: هولدرهای آن کنترل کاملی بر آن خواهند داشت. امتیازاتی که در دیگر پلتفرم‌ها به ماینرها داده می‌شود به دارندگان توکن DOT  داده خواهد شد.

عملیات: دارندگان توکن‌های دات، مکانیسم اجماع شبکه Polkadot را آسان می‌کنند. هولدرای DOT برای تضعیف حملات احتمالی ضمن اجماع، مشارکت فعالی باید داشته باشند.

پرداخت: شبکه به دارندگان توکن دات و افرادی که فعالیت بالایی در شبکه داشته باشند، پاداش‌هایی بصورت  ارز دیجیتال DOT  میدهد. بغیر از  این، برای اضافه کردن پاراچین‌های جدید نیاز است که توکن دات ملحق شود.

کل توکن‌ها در بلاک اولیه شبکه پولکادات معادل 10 میلیون ارز دیجیتال DOT بود، که از آن، 5 میلیون ارز در عرضه اولیه پولکادات در سال 2017 به مزایده گذاشته شد. 2 میلیون ارز دیگر برای مشارکت‌های احتمالی قبل از راه‌اندازی شبکه اختصاص داده شد و 3 میلیون باقی‌مانده، برای سازمان Web3 رزرو شده . با این وجود، این ده میلیون عرضه اولیه، یک هارد کپ یا ماکزیمم سرمایه نمیباشد. پیش بینی میشود احتمالا مانند اتریوم، پولکادات هم در آینده دارای یک عرضه سالیانه  به منظور تشویق گره‌ها به شرکت در شبکه باشد. پولکادات هنوز در مراحل اولیه توسعه خود میباشد و برای رشد نیاز به زمان دارد.

کاربران اکنون میتوانند  ارز دیجیتال دات را در صرافی‌های معتبر معامله کنند صرافی بایننس ارز دیجیتال دات را 29 مرداد 99 به لیست خود افزود در همزمان ، معاملات فیوچرز این ارز به پلتفرم این صرافی اضافه شد.

برای آشنایی بیشتر لطفا ویدئو زیر را مشاهده نمایید.