زیرو ایکس (0X) چیست؟

0x
0X

زیرو ایکس (0X) یا پروتکل مبادلات غیر متمرکز پروتکلی است که به صورت متن باز و برای به انجام رساندن مبادلات غیرمتمرکز، روی بلاکچین اتریوم قرار دارد. زیروایکس (0X) با نماد معاملاتی ZRX شناخته می‌شود. زیروایکس (0X) همواره به دنبال ایجاد ارتباط بهتر با برنامه‌های غیرمتمرکز است. همچنین باعث جلوگیری از ایجاد حباب قیمتی در شبکه می‌شود. از جمله دیگر نکات مثبت زیرو ایکس (0X) می‌توان به حل مشکل کارمزدهای بالا در صرافی‌های غیرمتمرکز اشاره کرد.

۰x در اکتبر ۲۰۱۶ توسط Will Warren و Amir Bandeal تاسیس شد. آن‌ها دنیایی را تصور می‌کردند که در آن هر دارایی می‌تواند مانند واحد پول های سنتی،سهام، طلا و … به عنوان یک توکن بر روی بلاکچین اتریوم نمایش داده شود. این توکنیزه کردن منجر‌ به به وجود آمدن هزاران توکن می‌شود که به مبادله بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث نیاز دارند. تبادلات غیر متمرکز حقیقتا گامی رو به جلو هستند، اما هنوز ناکارآمدیهایی باقی مانده و عدم ارتباط مناسب بین تبادلات غیر متمرکز وجود دارد. هدف ۰x ایجاد یک پروتکل استاندارد روی بلاکچین اتریوم است که به هر گونه توکن اتریوم و هر کسی که یک مبادله غیر متمرکز را انجام دهد اجازه دهد که به صورت تجاری مبادله کند.

توکن اختصاصی  پروتکل زیرو اکس که ZRX نام دارد برای دو دلیل مهم بکار گرفته می شود. اولی پرداخت کارمزد تقویت کننده ها (Relayers) – یعنی آنهایی که یک مبادله غیر متمرکز را با استفاده از پروتکل ZRX ایجاد می کنند. دومین استفاده از این توکن ها مربوط به حاکمیت غیرمتمرکز این پروتکل می باشد. این بدین معنی است که آنهایی که توکن های ZRX را دارند کنترل کاملی بر چگونگی تغییرات پروتکل 0x در طول زمان دارند.

زیرو اکس موفق شده است که 1 میلیارد از توکن ZRX را تولید کند. 500 میلیون از این توکن ها به عموم مردم از طریق ارائه یک سکه اولیه فروخته شده است که ارزش کلی آن حدود 24 میلیون دلار ETH می باشد. 

بصورت خلاصه ما برای خرید و چنج رمزارزها باید به صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز مراجعه کنم تا بتوانیم پول یا توکن یا رمز ارز خود را تبدیل به واحدی دیگر کنیم مثلا اتریوم یا توکن های آن را بهم تبدیل کنیم برای این کار دو روش وجود دارد 1-استفاده از صرافی های متمرکز مثل p2p و کوین بیس و… که یک شرکت یا نهاد خاصی آن ها را پشتیبانی میکند و یا از 2-روش دوم با نام صرافی های غیرمتمرکز مثل 0x که بر اساس قراردادهای هوشمند و با امنیت بالا این کار انجام میشود استفاده کنیم، صرافی های غیر متمرکز برای جلوگیری از دستکاری داده ها توسط صرافی های متمرکز به وجود آمده اند بگزارید با ذکر یک مثال توضیح دهیم فرض کنید شما سرمایه خود را در یک سایت برای چنج میگزارید دو روز بعد صرافی ادعا میکند که سایت آن ها هک و همه پول ها به سرقت رفته یا برعکس بعد از گذاشتن پول خود در صرافی، صرافی ابلاغ می کند که باید اهراز هویت انجام شود یا به کشورهای خاصی مثل ایران خدمات نمی دهند دقیقا این جا مفهوم صرافی غیرمتمرکز روشن می شود یک صرافی جهانی که همچون روش بیت کوین متعلق به فرد یا سازمان خاصی نیست و عملیات چنج را با استفاده از قراردادهای هوشمند و با امنیت بالا انجام میدهد قطعا پس از بررسی متوجه میشویم که این صرافی های غیر متمرکز چه مزایایی دارند و بی شک جهان در آینده نه چندان دور به سمت این نوع صرافی ها سوق پیدا میکنند و احتمالا آینده این نوع صرافی ها و رمز ارزها بسیار روشن خواهد بود و بنظر می رسد که در آینده ای نه چندان دور شاهد این باشیم که صرافی در بین رمز ارزها و کاربران به سمت صرافی های غیر متمرکز به دلیل کارمزد کمتر و امنیت بیشتر سوق داده شوند.

برای آشنایی بیشتر با این رمز ارز لطفا ویدئو زیر را مشاهده نمایید.