دای Dai چیست

Dai

شرکت میکر (Maker) اواخر ماه دسامبر ۲۰۱۷ استیبل کوین غیرمتمرکز خود با نام دای (Dai) را عرضه کرد. Dai توکن با استاندارد ERC20 اتریوم است که پشتوانه ۱ دلاری دارد. هر دای به ارزش یک دلار است و صرف نظر از این که چه مقدار از این توکن موجود باشد، همیشه ارزش آن یک دلار خواهد بود.

بر خلاف تتر، هیچ نهاد متمرکزی از ارزش دای Dai پشتیبانی نمی‌کند و هیچ بانک سنتی با دلار واقعی حامی آن نیست. در این کوین هیچ چیزی وجود ندارد که بتوان آن را تعطیل کرد و هیچ مقام یا نهاد متمرکزی وجود ندارد که نیاز به اعتمادسازی باشد.

دای بدون داشتن اعتماد متمرکز به روشی هوشمندانه و جالب ، ارزش پایدار را حفظ می کند. این تغییر به دنبال تغییرات بازار است و بنابراین قیمت ثابتی را در برابر سایر ارزهای رمزپایه حفظ می کند. این فرآیند توسط پلتفرم Maker به همراه نشان های MKR ، قراردادهای هوشمند CDP و چندین مکانیسم تثبیت کننده دیگر تسهیل می شود.

دیگر نیازی به یک مركز متمركز برای نظارت بر استابیلوكسهای فیات مانند (Tether (USDT نیست این پروژه کاملاً بر روی blockchain Ethereum و قراردادهای هوشمند آن زندگی می کند  . دای در واقع همانند دریافت یک وام یا قرض در برابر ارزش اتریوم‌ است. هر کسی می‌تواند دای را تولید کند؛ تنها چیزی که نیاز است، اتر و دانش فنی که چطور از برنامه غیرمتمرکز استفاده کنید.

اکثر کاربران نه به تولید دای نیازی دارند و نه نیازی است بدانند چگونه تولید می‌شود. هر چه دای دارای ارزش ۱ دلار باشد، کاربران بیشتر جذب این کوین می‌شوند و به آن ایمان می‌آورند و آن را خرج می‌کنند، می‌پذیرند و در صورت نیاز آن را به توکن‌های دیگر تبدیل می‌کنند.

حتی مشتاق‌ترین افراد به ارزهای دیجیتال نیز نیازی به ایجاد Dai یا دانستن نحوه ایجاد آن ندارند؛ برای کسب دای تنها کافی است کاربران در صرافی‌هایی نظیر صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) موجود بر بستر اتریوم، آن را معامله کنند. این موضوع باعث می‌شود که دای به یکی از اجزای مهم هر صرافی غیرمتمرکز تبدیل شود.

دای به شدت پیچیده است و بعضی از افراد بیان کرده‌اند که این پیچیدگی، آن را بسیار مبهم می‌کند. این یک استدلال اشتباه است؛ زیرا مورد استفاده اصلی دای بر روی ارزش یک دلاری آن ثابت است. همین موضوع باعث می‌شود که دیگر به درک عمیق‌تر و دانش بیشتری از نحوه کارکرد آن نیاز نباشد. تقریبا تمام کاربران این استیبل کوین به دانستن نحوه کارکرد آن نیاز نخواهند داشت.

ورژن کنونی دای به صورت فنی یک ورژن آپدیت شده این استیبل کوین است که با نام “دای چند وثیقه‌ای” شناخته می‌شود. دلیل این نام گذاری این است که برای ساخته شدن این توکن، اجازه می‌دهد که چندین دارایی دیجیتالی مورد استفاده قرار گیرند. نسخه قدیمی دای، اکنون با نام سای (Sai) شناخته می‌شود و به صورت تک وثیقه‌ای عمل می‌کند؛ زیرا این توکن تنها با استفاده از اتر به عنوان وثیقه ساخته می‌شود.اولین دارایی دیجیتالی که در سیستم دای چند وثیقه‌ای در کنار اتر استفاده شد، توکن بت (BAT) بود.

موارد زیر را همیشه به یاد داشته باشید :

  • ارزش DAI همواره ۱ دلار است.
  • همانند تمامی توکن‌های ERC20 به راحتی معامله میشود.
  • دارنده کیف پول اتریوم به راحتی می‌تواند DAI نگهداری و انتقال دهد.
  • قابل معامله بدون هیچ واسطه ای میباشد .
  • هیچ شخص یا شرکتی بر روی آن کنترل ندارد.
  • هیچ دولت یا مقام رسمی نمی‌تواند آن را تعطیل کنند و مانع عملکرد آن شود.

دای در حال حاضر می‌تواند خیلی سریع و بدون کارمزد (به جز کارمزد گس اتر) به صورت بین المللی منتقل شود.

بازرگانان می‌توانند این استیبل کوین را با تمام مزایای فناوری بلاک چین، بدون ریسک نوسانات قبول کنند. به عنوان مثال، دیگر نیاز نیست بازگانان زمانی که پرداختی را دریافت می‌کنند و به ارز رایج تبدیل می‌کنند، نگران نوسان ۱۵ درصدی قیمت بیت کوین باشند. اگر تاجری ۱۹.۹۹ دلار برای یک تیشرت بپردازد و ۱۹.۹۹ دلار دای دریافت کند، مطمئن خواهد بود که اگر آن را همان روز و یا دو ماه دیگر به دلار تبدیل کند، همان ۱۹.۹۹ دلار را خواهد داشت.

همچنین مشتریان نیز دیگر نگران خرج و پرداخت با یک دارایی که ارزش آن مدام افزایش می‌یابد، نخواهند بود. اگر مشتری بداند که ارزش اتر افزایش می‌یابد، بعید است که محصولی با اتر بخرد؛ چرا ۱۹.۹۹ دلار اتر خرج کند در حالی که می‌داند همین مقدار اتر، فردا ۲۴.۹۹ دلار خواهد شد؟!

با وجود واسطه‌هایی نظیر بیت‌پی، بازرگانان در واقع روش دیگری از پرداخت را به مشتریان ارائه می‌دهند اما به جز فروش اضافی، هیچ نکته مثبت دیگری ندارند. بدی ماجرا اینجاست که اگر بیت‌پی از شما خوشش نیاید، می‌تواند بدون هیچ دلیل و هشداری جلوی فعالیت شما را بگیرد.

به وسیله دای، یک بازرگان می‌تواند همانطور که میزان پرداختی را خود دریافت می‌کند، فرایند پرداخت‌ها را خود انجام دهد. اگر تصمیم به استفاده از برنامه‌های واسطه بگیرند، فقط خدمات ارزش افزوده‌ای نظیر خدمات یکپارچه تجارت الکترونیک، نرم افزار حسابداری و مدیریت کیف پول در اختیار آنها باقی می‌ماند. اما برای پردازش پرداخت‌ها یا نگهداری موقت سرمایه، نیازی به خدمات واسطه نیست و خود بلاک چین تمام این موارد را مدیریت می‌کند؛ هیچ کس نمی‌تواند توانایی بازرگان برای دریافت پرداخت را قطع کند.

در نهایت، ممکن است برای برخی سوال پیش بیاید که چرا اصلا به توکنی مانند دای نیاز است. آیا تتر در حال حاضر اهداف توکن با پشتوانه دلار را برآورده نمی‌کند؟ پاسخ این است که تتر یا هر یک از استیبل کوین‌های متمرکز می‌توانند هک شوند، جمع و تعطیل شوند و یا پول شما را بفروشند و همیشه در سایه سیاست‌ها و خطاهای انسانی عمل می‌کنند. در واقع حدس و گمان‌های زیادی وجود دارد که عملکرد تتر نامطمئن و تقلبی است.

اما این موارد در مورد دای اتفاق نمی‌افتد؛ این توکن به عنوان یک ارز با ثبات غیرمتمرکز واقعی است و کافی است تنها به بلاک چین اعتماد کنید.

مورد استفاده اصلی دای بر روی ارزش یک دلاری آن ثابت است. همین موضوع باعث می‌شود که دیگر به درک عمیق‌تر و دانش بیشتری از نحوه کارکرد آن نیاز نباشد. تقریبا تمام کاربران این استیبل کوین به دانستن نحوه کارکرد آن نیاز نخواهند داشت.

ورژن کنونی دای به صورت فنی یک ورژن آپدیت شده این استیبل کوین است که با نام “دای چند وثیقه‌ای” شناخته می‌شود. دلیل این نام گذاری این است که برای ساخته شدن این توکن، اجازه می‌دهد که چندین دارایی دیجیتالی مورد استفاده قرار گیرند. نسخه قدیمی دای، اکنون با نام سای (Sai) شناخته می‌شود و به صورت تک وثیقه‌ای عمل می‌کند؛ زیرا این توکن تنها با استفاده از اتر به عنوان وثیقه ساخته می‌شود.

سخن آخر:

DAI یک استیبل کوین روی بلاک چین اتریوم است که نخستین بار توسط اکوسیستم MakerDAO به دنیا معرفی شد.DAIجزو استیبل کوین های غیر متمرکز است که توسط ارز دیجیتال اتریوم و بت و چندارز دیگر حمایت میشود.DAI از ذو مکانیستم کارمزد ثابت و عرضه و تقاضا برای ثبات قیمت استفاده میکند.