جاست Just چیست

رمزارز جاست (Just) در تاریخ 05/05/2020 توسط مکانیسم Poloniex عرضه شد. JUST قصد دارد تا یک سیستم مالی منصفانه و غیرمتمرکز ایجاد کند که مکانیسم‌های وام دهی و مدیریتی را برای کاربران در سراسر جهان فراهم کند. ارز دیجیتال جاست یک سیستم با دو توکن است. اولین توکن، USDJ یک استیبل کوین است. قیمت جاست با نسبت 1:1 به دلار آمریکا تعیین می‌شود که این توکن با وثیقه TRX از طریق پورتال CDP JUST تولید می‌شود. توکن دوم JST است که می‌تواند برای دریافت‌ها و پرداخت‌ها، حفظ ارزش دارایی، سرمایه گذاری و پرداخت‌ها بر بستر JUST مورد استفاده قرارگیرد. ارز دیجیتال Just این امکان را فراهم می‌کند که همه معاملات، وثیقه‌ها و انتقالات به صورت شفاف و زنجیره‌ای اجرا شوند. جاست در شبکه TRON‌، بزرگترین اکوسیستم غیرمتمرکز کاربردی ساخته شده است و هدف از آن ارائه مجموعه‌ای از خدمات مالی آسان جهت استفاده شفاف برای همه اعضای آن است. قمیت Just در روز عرضه اولیه آن یعنی 8 می‌2020 به مقدار 0.005338 دلار بود. که با توجه به روند صعودی قیمت Just در جولای 2020 به میزان 0.012675 دلار رسید.        

یکی از اصل‌های مهمی که پلتفرم جاست ادعای ایجاد آن را دارد، شفافیت است. جاست به تمامی تراکنش‌ها، معاملات و وثیقه‌ها اجازه می‌دهد تا به صورت کاملا شفاف، در این بلاکچین انجام شوند و اطلاعات آن‌ها را منتشر می‌نماید.

جاست نیز مانند سایر توکن های ایجاد شده بر روی بلاکچین ترون، یک توکن TRC-20 محسوب می‌شود.

خصوصیات جاست:

 • جاست یک پروژه استیبل کوین غیرمتمرکز است که روی شبکه ترون ایجاد شده است. هدف آن ایجاد یک پلتفرم کاملا باز و منصفانه‌ی مالی، برای تمامی افراد در سراسر دنیاست.
 • کاربران با سپرده‌گذاری یک حساب مشخص و وثیقه شده با ترون، می‌توانند استیبل کوین USDJ به‌دست بیاورند.
 • این پروژه توسط تمام اعضای جامعه جاست مدیریت می‌شود و میزان تسلط هر شخص، به تعداد توکن های JST که وی نگهداری می‌کند، بستگی خواهد داشت. درخواست‌ها و تصمیمات این پروژه با تمامی اعضا به اشتراک گذاشته می‌شود و پس از رای گیری، بنا بر نظر سهامدارا (افرادی که JST دارند) انجام می‌شوند.
 • این پلتفرم سریع و کاربردی است و معاملات یا انتقالات آن با کارمزد بسیار اندکی انجام خواهند شد.
 • تمامی افراد می‌توانند یک حساب رایگان در پلتفرم جاست ایجاد نمایند و با استفاده از قراردادهای هوشمند JUST، به سادگی USDJ به‌دست آورند.
 • اعضای جامعه جاست، به اکوسیستم کاربردی ترون و برنامه‌های کاربردی زیادی که در شبکه ترون وجود دارند، دسترسی پیدا خواهند کرد.

مجموع 9,900,000,000 توکن JST  عرضه خواهد شد. تقسیم میزان عرضه جاست به بخش‌های مختلف، طبق اعلام اولیه و قبل از انتشار این پلتفرم، به شرح زیر است:

 • 30 درصد از عرضه کل JST  جاست به اکوسیستم آن اختصاص خواهد یافت.
 • 11 درصد از عرضه کل توکن های جاست، در برنامه عرضه اولیه آن، فروخته شده‌اند.
 •  

 4        درصد از کل عرضه توکن جاست در عرضه عمومی به فروش می‌رسند.

 • این جامعه، همکاری‌های استراتژیکی را با بنیادهای دیگر خواهد داشت که مجموعا 26 درصد از عرضه جاست یا JST را به خود اختصاص می‌دهند.
 • تیم توسعه دهندگان و سازندگان جاست، به عنوان حق دستمزد خود برای ساخت این پلتفرم، 19 درصد از عرضه کل جاست را در اختیار دارند.
 • 10 درصد از عرضه کل JST یا توکن جاست، از طریق ایردراپ به نگهداری کنندگان ترون (کسانی که حداقل 100 ترون داشته باشند) تعلق پیدا خواهد کرد.

روند عرضه‌ی جاست، قرار است در آپریل 2023 به اتمام برسد و تمام توکن‌ها با نسبت‌های معین تقسیم گردند.

برای نگهداری، انتقال یا معامله جاست می‌توانید از کیف پول رسمی ترون یا اتمیک والت استفاده کنید.