بت BAT چیست

بت BAT

توکن بت (BAT) یا همان بیسیک اتنشن توکن، با هدف اصلاح وضعیت نامطلوب فعلی در حوزه تبلیغات آنلاین به وجود آمده است. تیم توسعه توکن بت به دنبال ارائه راه‌حل‌ برای چالش‌هایی است که گروه‌های مختلف را در زمینه تبلیغات دیجیتال درگیر خود کرده می باشد.

پیدایش اینترنت و پیشرفت فناوری، نویدبخش ایجاد بازاری جدید در بستر نوظهور بود. منطقی که پیش از این در بازار آگهی‌دهندگان و منتشرکنندگان آگهی بود، به بستر جدید نیز منتقل شد. هر کسی که خدمات بهتری ارائه می‌داد، پاداشش را نیز دریافت می‌کرد. بازاریاب‌ها دسترسی راحت‌تری به داده‌های کاربران داشتند و یافتن کاربران هدف آسان‌تر از قبل شده بود.

اما مشکل بزرگی که وجود داشت، عدم تحقق این وعده‌ها بود. اکوسیستم تبلیغات آنلاین در طول دو دهه گذشته هر روز پیچیده‌تر از قبل شده و واسطه‌های بیشتری در آن دخیل شده‌اند. حریم خصوصی کاربران در این فضا از دست رفته و بدافزارها بیش از پیش آن‌ها را تهدید می‌کنند. دو غول بزرگ اینترنتی فیس‌بوک و گوگل که درآمد سرشار تبلیغات دیجیتال را قبضه کرده‌اند، به تنهایی ۷۳ درصد از سهم بازار تبلیغات آنلاین را به خود اختصاص داده‌اند.

در سایت بت چالش‌های پیش‌رو برای سه گروه کاربران، ناشران تبلیغ و آگهی‌دهندگان به صورت زیر تشریح شده است:

کاربران مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند

 • نزدیک به ۵۰ درصد از ترافیک اینترنت کاربران صرف تبلیغات و ردیاب‌ها می‌شود که هزینه‌ای بالغ بر ۲۳ دلار در ماه به او تحمیل می‌کند.
 • تبلیغات به طور میانگین حدود ۵ ثانیه از زمان بارگذاری صفحات در گوشی‌های همراه را به خود اختصاص می‌دهند.
 • تبلیغات عمر باتری گوشی‌ها را تا ۲۱ درصد کاهش می‌دهند.
 • زمانی که سایت‌ها میزبان بیش از ۷۰ ردیاب باشند، حریم خصوصی کاربران نقض می‌شود.
 • بدافزارها در طول سال گذشته ۱۳۲ درصد افزایش یافته‌اند.

ناشران تبلیغ صدمه می‌بینند

 • گوگل و فیس‌بوک ۷۳ درصد از درآمد تبلیغات و ۹۹ درصد رشد این حوزه را در دست دارند.
 • درآمد ناشران تبلیغ اخیراً ۶۶ درصد کاهش یافته است.
 • سال گذشته ربات‌های تبلیغ ۷.۲ میلیارد دلار از طریق کلاهبرداری خسارت زده‌اند.
 • بیش از ۶۰۰ میلیون گوشی و رایانه از برنامه‌های مسدودسازی تبلیغات استفاده می‌کنند.
 • ناشران تبلیغ به طور مداوم نمی‌توانند خدمات با ارزش اضافه شده را به صورت پولی درآورند.

آگهی‌دهندگان سرمایه از دست می‌دهند

 • آگهی‌دهندگان بابت پولی که می‌دهند اطلاعات مناسبی دریافت نمی‌کنند.
 • بازاریاب‌ها معمولاً توسط سایت‌های جعلی و ربات‌هایی که مرتکب کلاهبرداری می‌شوند، فریب می‌خورند.
 • یافتن کاربران هدف به نحو صحیح انجام نمی‌شود و کاربران به سمت نادیده‌گرفتن تبلیغات متمایل می‌شوند.

توکن بت دست واسطه‌ها را از فرایند تبلیغات کوتاه می‌کند. کاربران برای مشاهده تبلیغات پاداش می‌گیرند و ناشرات تبلیغ بخش غالب درآمد حاصل را مستقیماً دریافت می‌کنند. علاوه‌بر این بازگشت سرمایه آگهی‌دهندگان نیز بهبود یافته و با استفاده از بت اطلاعات دقیق‌تری برای تحلیل وجود خواهد داشت.

مراحل بت BAT

این پروژه به طور رسمی در ماه مارس ۲۰۱۷ معرفی شد و از این نظر یک پروژه جوان در حوزه ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این پروژه ICO موفقی را در ماه می ۲۰۱۷ با جمع‌آوری ۳۵ میلیون دلار در تنها ۳۰ ثانیه تجربه کرد. موفقیت‌های پایدار تیم توسعه از آن زمان تاکنون ادامه داشته است. ساخت مرورگر بریو، اضافه کردن کیف پول بت به مرورگر و افزودن پشتیبانی برای توییچ و یوتیوب از موارد دست یافته تیم بت است.

مرورگر بریو در حال حاضر بیش از ۳ میلیون کاربر فعال ماهانه و ۱۸ هزار ناشر تبلیغات تایید شده دارد.تیم بت از افراد سرشناسی تشکیل شده است که یکی از آن‌ها برندان آیک (Brendan Eich)، سازنده جاوا اسکریپت و موسس موزیلا و مرورگر فایرفاکس است.

همچنین پروژه از تیم مشاوره قدرتمندی برخوردار است که نام موسس زی‌کش و مدیر محصول کوین‌بیس در بین آن‌ها مشاهده می‌شود.

اگر بخواهیم بصورت خیلی مختصر و با یک جمله بت BAT را تشریح کنیم بت نجات از تبلیغات زیاد و آزاردهنده در محیط آنلاین به وسیله بلاک چین است

بت BAT از زبان سازنده