ارز گولم Golem یا GNT چیست؟

گولم Golem
گولم

شبکه Golem در حقیقت یک شبکه‌ی محاسباتی غیر‌متمرکز است که کاربران این شبکه با استفاده از پلت‌فرم Golem، می‌ توانند قدرت محاسباتی را در یک شبکه‌ی همتا‌به‌همتا خرید و فروش کنند. ارز دیجیتال گولم با نماد GNT نمایش داده می شود و این شبکه با استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم، به عنوان یک سیستم معامله برای ریزپرداخت ها در شبکه ساخته شده است.

گولم توسط کارخانه Golem که کارخانه ای سویسی است و با مدیریت عاملی جولیان زاویستوفسکی اداره میشود بوجود آمد. شایان ذکر است Golem در ابتدای راه بوده و هم اکنون در حال توسعه توسط یک تیم اختصاصی از برنامه نویسان و مهندسان نرم افزار است که همه آنها دارای دانش گسترده ای در گرایش P2P و مهندسی بلاک چین می باشند.

گولم (Golem) یکی از نمودهای نوآوری کامپیوتری است. یک تکنولوژی نوین که رویکرد اصلی آن تمرکززدایی قدرت محاسباتی است. راهبرد گولم این است که قدرت محاسباتی را بازتوزیع کند و مشترکان با انگیزه کسب پاداش‌های مالی سیکل های اضافی CPUهایشان را به گولم اهدا می‌کنند؛ بدین منظور آن‌ها وظایفی را که به کاربران شبکه محول شده است انجام می‌دهند و افراد در سراسر جهان می‌توانند در زمان‌های بیکاری کامپیوترهای خود را برای انجام محاسبات در اختیار شبکه گولم بگذارند و در عوض درآمد کسب کنند. در این بستر مجموعه جهانی از توان محاسباتی با اهداف اقتصادی به کار گرفته می شود و قدرت محاسباتی آن با دستگاه‌های امروزی قابل قیاس نیست. اگر موفقیت گولم ثابت شود، انقلابی به وجود خواهد آورد. ایده ی زیربنای گولم ساده است؛ کاری که باید انجام شود به قسمت های کوچک تقسیم شده و برای اعضای شبکه فرستاده می‌شود تا هرکس یک بخش ناچیز از آن را انجام دهد، هر کامپیوتری بخش مربوط به خود را کامل می‌کند و نتیجه را به شبکه بازمی‌گرداند. این رویکرد تقسیم و غلبه بر محاسبات در واقع شیوه‌ای بسیار کارآمد است و معنای آن این است که همزمان تعداد زیادی کار به موازات هم انجام می‌شود و سرعت پردازش به شدت افزایش پیدا می‌کند. کسانی که توان محاسباتی دستگاه خود را به اشتراک می‌گذارند از طریق تراکنش‌های بلاک چین اتریوم پاداش می‌گیرند؛ علت انتخاب اتریوم این است که کارمزدهای تراکنش بسیار کمی دارد و به این ترتیب لازم نیست فرد بیش از آنچه در ازای کامپیوتر خود به دست آورده کارمزد بپردازد. کاربرانی که مایلند در این پروژه مشارکت نمایند می توانند اتر (نماد دیجیتالی اتریوم) را با توکن‌های شبکه گولم که GNT نامیده می‌شوند مبادله نمایند. GNT در حقیقت ارز رایج شبکه گولم است؛ ایجاد کننده‌ی کار مقداری GNT ارائه می‌دهد که با آن قرعه‌کشی صورت می‌گیرد و سپس کار به قسمت‌های مختلف تقسیم شده و هر کامپیوتر در ازای انجام قسمت خود GNT دریافت می‌کند. در حال حاضر محاسبه ابری تنها در انحصار چند شرکت است و این مساله قیمت را برای کاربران بسیار بالا برده است و به منظور تغییر این وضعیت به یک تغییر رویه نیاز است؛ گولم راهی را پیشنهاد می‌کند که مبتنی بر تمرکززدایی و توزیع قدرت محاسباتی است. گولم می‌تواند به یکی از رقبای اصلی در بازار محاسبه ابری بدل شود و در زمینه انجام محاسبات سنگین توسط افراد و شرکت‌ها انقلابی به وجود آورد و این خود دلیل محکمی برای نگهداری از GNT به عنوان یک سرمایه‌ می‌باشد.

golem network گولم
network golem

بصورت مختصر و خلاصه میتوان گفت گولم پروژه‌ای است که قصد دارد با استفاده از ویژگی‌های تکنولوژی بلاک چین و غیرمتمرکزسازی، یک اَبَرکامپیوتر محاسباتی با بهره‌گیری از قدرت CPU کامپیوترهای متصل به شبکه ایجاد کند و در ازای استفاده از قدرت CPU کاربران، به آن‌ها با توکن‌های Gnt پاداش دهد. گولم می‌تواند با انجام این پروژه، انقلابی بزرگ در زمینه ایجاد اَبَرکامپیوترهای جدید ایجاد کند.

برای طالاعات بیشتر لطفا ویدئو زیر را مشاهده نمایید.