ارز دیجیتال استورج ( Storj ):

فناوری Cloud (ابر) نحوه مدیریت داده های ما را تغییر داده است. با توجه به این واقعیت که تقریباً بدون اتصال به اینترنت، چه از طریق داده های تلفن همراه و چه از طریق WiFi، دیگر نیازی به ذخیره اطلاعات روی یک قطعه مانند یک درگاه USB یا دیسک سخت نیست. ما می خواهیم به اطلاعات خود در هر زمان، بلافاصله دسترسی داشته باشیم. این همان چیزی است که ذخیره سازی داده های ابری فراهم کرده است.

ارز دیجیتال استورج(storj) یک راه حل منبع باز و غیرمتمرکز برای ذخیره فایل میباشد این برنامه از رمزگذاری ، تقسیم پرونده و جدول هش مبتنی بر بلاکچین برای ذخیره فایل ها در شبکه همتا به همتا استفاده می کند. هدف آن فضای ذخیره سازی فضای ابری سریعتر ، ارزان تر و خصوصی تر میباشد

پروژه ارز دیجیتال (storj)  از شبکه های بلاکچین و نظیر به نظیر استفاده می کند, تضمین می کند شما تنها کسی هستید که می توانید به پرونده های خود دسترسی پیدا کنید..

فضای ذخیره سازی ابری نحوه تفکر در مورد ذخیره سازی داده های خود را تغییر داده است. این به ما امکان می دهد تا با برون سپاری مدارک خود به یک سرور متمرکز که اطلاعات را در اختیار دارد، در کامپیوترهای شخصی و درایوهای سخت خود صرفه جویی کنیم. تنها چیزی که برای دریافت داده ها به آن نیاز داریم اتصال به اینترنت است. شرکت هایی مانند Dropbox ،Google و Amazon همه از این فناوری با موفقیت بالایی استفاده کرده اند. اما استورج می خواهد آن را بهتر کند.

ذخیره سازی مبتنی بر ابر مزایای زیادی دارد، اما معایبی نیز دارد. از معایب آن این است که سرور در یک مکان واحد متمرکز شده است. همچنین شرکت ذخیره سازی به اسناد شما دسترسی دارد. با Storj، فناوری بلاکچین برای ذخیره داده های شما به جای سرور متمرکز از سرور غیرمتمرکز استفاده می کند. همانطور که معاملات با Storj برای پرداخت هزینه فضای داده انجام می شود، آنها به عنوان یک بلوک به زنجیره اضافه می شوند. پس از اضافه شدن، نمی توان آنها را حذف کرد، و این امر باعث می شود معامله کاملاً ایمن باشد. معاملات برای دیگران نیز قابل مشاهده است. این آسیب پذیری، قانونی بودن کلیه پرداخت ها را تضمین می کند.

تیم ارز استورج شامل شاون ویلکنسون بنیانگذار استورج(storj)  و مدیر عامل آزمایشگاه های (storj)  است. این تیم در آزمایشگاه های ارز دیجیتال (storj)  شامل مدیران راه اندازی شده است. تیم رسمی حدود 40 کارمند هستند و جامعه وسیع تری از ابتکارات منبع باز پشتیبانی می کنند.

استورج(storj)  وسیله ای برای پرداخت در شبکه است. هزینه هایی که مستاجر (آپلودکنندگان) پرداخت می کنند به کشاورزانی اختصاص می یابد که فضای ذخیره سازی و پهنای باند را به شبکه کمک می کنند در حالی که اجرای ارز دیجیتال (storj)  توسط Storj Labs به طور انحصاری از رمز استفاده می کند ، منبع آزاد ارز دیجیتال (storj)  یک ابزار پرداخت است. به عنوان تنها مالک کلید رمزگذاری ، مستأجر تنها کسی است که می تواند پرونده را بخواند. 

میزان توکن عرضه شده استورج 500 میلیون میباشد .

ویژگی های استورج عبارتند از :

 هزینه های پایین تر  : هزینه های زیرساخت های سیستم های ذخیره سازی متمرکز می تواند توسط مدل غیرمتمرکز ارائه شده توسط Storj کاهش یابد . با حذف نیاز به راه اندازی مراکز داده، کاهش هزینه های وعده داده شده توسط Storj باید قیمت های فعلی ارائه شده توسط ارائه دهندگان ذخیره سازی متمرکز را حداقل 1/3 کاهش دهد

فضای ذخیره سازی امن و خصوصی :

مدل ذخیره سازی ارایه شده توسط Storj مشابه اینترنت کار خواهد کرد. یعنی هیچ کنترل واحدی روی میلیاردها دستگاه مورد استفاده نخواهد داشت.
داده های فعلی به طور متمرکز بوده و برای ذخیره سازی به چندین ارائه دهنده جهانی که شبکه ای از مراکز داده را اداره می کنند، سپرده می شود. این با خطرات مختلفی از جمله نقض داده ها، وقفه های جهانی در ارائه خدمات و هزینه های بالاتر ذخیره سازی همراه است. امنیت و حریم خصوصی با رمزگذاری انتها به انتها است که به وسیله آن فقط به دارندگان پرونده ها امکان دسترسی به داده هایشان داده می شود، به جای اینکه شرکت ها بر اسناد شما نظارت کامل داشته باشن. در عین حال، توزیع جهانی پرونده های ارائه شده توسط Storj نیز به عنوان یک راه حل مطمئن تر در مقایسه با ذخیره سازی متمرکز تر، ارتقا می یابد.

چگونگی استفاده از storj :

راهها و منابع زیادی برای شروع وجود دارند. اشتراک گذاری و ذخیره‌ی پهنای باند اضافی خود برای به دست آوردن پاداش یا توسعه برنامه‌های خود از امکانات بی پایان این سرویس است.

برای شروع، به راحتی یک حساب کاربری در https://app.storj.io/#/signup  باز کنید، برای مدت زمان محدود، کاربران جدید می‌توانند از سهمیه آزاد ۲۵ گیگابایتی و پهنای باند ۲۵ گیگابایت لذت ببرند، بنابراین بهتر است زودتر شروع کنید.

برای شروع به اشتراک گذاری فضای اضافی خود، سر به  https://storj.io/share.html بزنید که بسیاری از سیستم عامل‌ها را پشتیبانی می کند، نسخه‌های GUI و رابط خط فرمان نیز وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید!

ممکن است با اشتراک گذاری ۱ گیگابایت همان مقداری به دست بیاورید که با اشتراک گذاری ۱ ترابایت از حافظه کامپیوتر خود به دست خواهید آورد. در واقع به همان میزانی که از فضای به اشتراک گذاشته شما استفاده می‌شود، به شما توکن استورج تعلق می‌گیرد.

بعد از وارد شدن به لینک، شما باید نرم افزار متناسب با سیستم عامل خود را دانلود کرده و آن را نصب کنید.

در هنگام نصب این برنامه حتما تیک گزینه “Add Windows Firewall Rule” را بزنید. بعد از نصب این برنامه و اجرا کردن آن، مطابق تصویر زیر شما باید یک آدرس کیف پول اتر معرفی کنید که توکن‌های ماین شده استورج، به آن منتقل شود.

در مرحله بعد شما باید یک آدرس از فضای هارد خود را در اختیار این شبکه بگذارید. به طور مثال می‌توانید در یکی از درایوهای خود فولدری را برای این منظور اختصاص دهید.

در مرحله بعد شما باید میزان فضایی که می‌خواهید در اختیار شبکه استورج قرار دهید را مشخص کنید. در این مثال ۱۰۰ گیگابایت در اختیار این شبکه قرار داده‌ایم.

در مرحله بعد شما می‌توانید یک پورت برای ارتباط کامپیوتر خود با شبکه استورج انتخاب کنید. البته می توانید انتخاب این پورت را به عهده نرم افزار استورج بگذارید. مطابق تصویر زیر گزینه Reachable را تیک نزنید. البته اگر شما کاربر حرفه‌ای و آشنا با Port Forwarding هستید، می‌توانید تنظیمات روتر خود را تغییر دهید و از پورت مورد نظرتان استفاده کنید.

در آخر شما با صفحه زیر روبرو می‌شوید. برای اطمینان حاصل کردن از اینکه شما در حال استخراج استورج هستید، باید دقت کنید که در ستون پورت باید عدد درج شده به صورت سبز رنگ و وضعیت شما ON باشد. همچنین در ستون Bridges نیز باید عبارت Connected نوشته شده باشد. البته ممکن است که ارتباط شما با شبکه در بعضی اوقات با مشکل مواجه شود که خود این نرم افزار برای برقراری ارتباط مجدد به صورت خودکار تلاش می کند.ستون Shared نشان دهنده فایل ها ذخیره شده در سیستم شما است که هر چقدر مدت زمان بیشتری در سیستم شما باشند، درآمد شما هم بیشتر خواهد بود.

همچنین شما می توانید در ستون Peers تعداد نودهایی در شبکه که به آن ها متصل هستید را مشاهده بکنید.