اثبات کار (Proof of Work) یا PoW چیست؟

استخراج بیت کوین

اثبات کار (Proof of Work) یا PoW الگوریتم اصلی اجماع در شبکه‌ی بلاک چین است. این الگوریتم در بلاک چین برای تایید تراکنش‌ها و تولید بلوک‌های جدید در زنجیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. استخراج‌کنندگان با استفاده از این الگوریتم با یکدیگر بر سر تکمیل تراکنش‌های شبکه و گرفتن پاداش رقابت می‌کنند همان چیزی که همگی آن را به عنوان ماین کردن یا استخراج می شناسیم.

این الگوریتم در بسیاری از ارزهای رمزنگاری‌ شده به کار گرفته شده است. مشهورترین کاربرد آن در بیت کوین است و این بیت کوین بود که این نوع از اجماع را پایه‌ریزی کرد. پازل آن هش‌کش (Hashcash) است. ارزهای مبتنی بر بیت کوین، مانند لایت‌کوین، همین سیستم را دارند. پروژه‌ی بزرگ دیگری که از این الگوریتم استفاده می‌کند اتریوم است.

عمل استخراج یا ماین توسط استخراج کنندگان باعث می شود تراکنش ها تایید و بلوک جدیدی شکل گیرد.

تایید تراکنش و شکل گیری بلوک جدید با حل پاژل که توسط محاسبات کامپیوتر انجام میشود و معروف به هش هست

مزایا و معایب

1- مزیت اصلی آن ضدهک بودن آن و تاثیر حداقلی سهام بر امکان استخراج در آن می‌باشد. دفاع در مقابل حملات. الگوریتم اثبات کار محدودیت‌هایی را بر کنش‌های موجود در شبکه اعمال می‌کند. اجرای این الگوریتم نیازمند تلاش زیادی است. حملات کارآمد برای انجام محاسبات نیازمند نیروی رایانشی و زمان زیادی هستند. بنابراین همیشه احتمال حمله وجود دارد اما چون هزینه‌ها خیلی بالا هستند، این کار عملاً بی‌فایده می‌شود.

2- امکان استخراج. مهم نیست که چقدر پول در کیف پولتان دارید. مهم این است که نیروی رایانشی قوی‌ای برای حل پازل‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید داشته باشید. بنابراین دارندگان مقادیر زیاد پول مسئول تصمیم‌گیری درباره‌ی کل شبکه نیستند.

از معایب این سیستم میتوان هزینه‌های بالا را نام برد. استخراج نیازمند سخت‌افزار کامپیوتری بسیار خاص است تا الگوریتم‌های پیچیده را پیش ببرد. هزینه‌های آن بالا است و استخراج تنها توسط استخرهای خاص استخراج صورت می‌گیرد. این دستگاه‌های خاص برق زیادی مصرف می‌کنند که هزینه‌ها را هم بالا می‌برند.

گواهی اثبات کار بیت کوین
imanvah
Written by imanvah
ایمان هستم کارشناسی ارشد مخابرات و کامپیوتر و علاقه مند به مخابرات و برنامه نویسی و شبکه و دنیای دیجیتال، نویسنده شش مقاله ملی و بین المللی، ریس بخش نگهداری تی دی دی ال تی و عضو تیم فیبر و تی ایکس ایرانسل و زیرساخت